NDSU Student-Athletes Earn Commissioner’s List Of Academic Excellence Honors

NDSU had 62 student-athletes named to The Summit League Commissioner’s List of Academic Excellence, the league office announced July 12.

A total of 634 student-athletes from the league’s nine schools were selected to the list. Of the student-athletes honored, 132 earned all As while 35 maintained a perfect 4.00 GPA.

In order for a student-athlete to be selected to the Commissioner’s List of Academic Excellence, the student-athlete must carry a 3.50 or better cumulative GPA, used a year of eligibility and previously completed one academic year at the nominating institution.

NDSU’s honorees include:

Baseball

Drew Fearing, Jr., mechanical engineering, Osakis, Minnesota

Kevin Folman, Jr., mathematics education, Hermantown, Minnesota

Men’s Basketball

Spencer Eliason, So., zoology, Chadron, Nebraska

A.J. Jacobson, Jr., zoology, Fargo

Khy Kabellis, So., business administration, Escondido, California

Men’s Cross Country

Joe Louiselle, Jr., exercise science, Minneapolis

Women’s Cross Country

Katie Bostrom, So., political science, Fargo

Kayla Huhnerkoch, So., nursing, Redwood Falls, Minnesota

Annika Rotvold, So., biological sciences, Hillsboro, North Dakota

Women’s Golf

Alex Schmid, Sr., pharmacy, Shakopee, Minnesota

Trisa Hutchinson, Jr., human development and family science, Detroit Lakes, Minnesota

Maggie Crippen, Sr., statistics, Missoula, Montana

Women’s Soccer

Julia Edelstein, So., exercise science, Omaha, Nebraska

Holly Enderle, So., zoology, Plymouth, Minnesota

Mallory Fenske, So., university studies, Woodbury, Minnesota

Bailey Lervick, Sr., exercise science, Woodbury, Minnesota

Olivia Norman, Sr., mechanical engineering, Forest Lake, Minnesota

Malley O’Brien, So., accounting, Superior, Wisconsin

Anna Reinholz, Jr., zoology, Fargo

Roxy Roemer, So., psychology, Shakopee, Minnesota

Amy Yang, Sr., accounting, St. Paul, Minnesota

Softball

Vanessa Anderson, So., exercise science, Rochester, Minnesota

Courtney Johnson, Jr., public history, Fargo

Jacquelyn Sertic, Jr., zoology, Sparks, Nevada

Lauren Reimers, Fr., biological sciences, Morris, Minnesota

Men’s Track & Field

JT Butler, Jr., undeclared, Montgomery, Minnesota

Byrne Curl, So., biological science, Bismarck, North Dakota

Ryan Enerson, So., biological science, Grand Forks, North Dakota

Tyler Parker, Sr., exercise science, Hazen, North Dakota

Jacob Richter, So., management, Bismarck, North Dakota

Austin Schmidt, Jr., business administration, Stanley, North Dakota

Aaron Sletten, So., computer science, Larimore, North Dakota

Andrew Steinwand, So., accounting, Bismarck, North Dakota

Elliott Stone, So., mechanical engineering, Bismarck, North Dakota

Steffan Stroh, Jr., biotechnology, Underwood, Minnesota

Jonah Warwick, Sr., zoology, Sioux Falls, South Dakota

Women’s Track and Field

Jaelin Beachy, Jr., psychology, Staples, Minnesota

Katie Bostrom, So., political science, Fargo

Bailey DeMar, So., dietetics, Bethel, Minnesota

Lauren Gietzen, Jr., nursing, Bismarck, North Dakota

Gabby Grommesh, Jr., human development and family science, Casselton, North Dakota

Shelby Gunnells, So., university studies, Solon, Iowa

Deidre Hahn, Sr., pharmacy, Warroad, Minnesota

Kayla Huhnerkoch, So., nursing, Redwood Falls, Minnesota

Mallori Johnson, So., psychology, Moorhead, Minnesota

Miki Lee, So., family and consumer science education, Ada, Minnesota

Rachel Lee, So., civil engineering, Bloomington, Minnesota

Josie Lilja, So., pharmacy, Olivia, Minnesota

Sierra Link, So., nursing, Bismarck, North Dakota

Morgan Milbrath, Sr., physical education, Minot, North Dakota

Alyssa Olin, Jr., zoology, Mott, North Dakota

Courtney Pasiowitz, Sr., human development and family science, Coon Rapids, Minnesota

Annika Rotvold, So., biological sciences, Hillsboro, North Dakota

Maggie Schwarzkopf, So., exercise science, Bismarck, North Dakota

As a student-focused, land-grant, research university, we serve our citizens.

Leave a Reply